محاسبه آنلاین عطف کتاب

  

حداقل ۱۰ و حداکثر ۳۰۰۰ صفحه مجاز به محاسبه می باشد


تعداد صفحات: 

کد امنیتی را وارد کنید: 

چاپ کتاب با مناسبترین قیمت و بهترین کیفیت

قطع رایج کتاب جهت طراحی جلد و صفحه بندی در ایران ,چاپ کتاب,قطع استاندارد چاپ کتاب,سایز استاندارد کتاب,سایز استاندارد چاپ, قطع کتاب,سایز کتاب,ابعاد کتاب,چاپ افست,دستگاه چاپ,دستگاه چاپ افست,چاپ افست چهاررنگ,چاپ افست همزمان,افست چهاررنگ,چاپ چهاررنگ

آشنایی با انواع قطع (طول و عرض) کتاب

اندازه های زیر مربوط به بعد از صحافی کتاب بوده و باید حاشیه نیم سانتیمتری برش و آماده سازی کتاب به آن اضافه گردد.

 

قطع رحلی

قطع رحلی با پهنای ۲۸ سانتیمتر و ارتفاع ۲۱ سانتی متر صحافی می گردد.

 

قطع وزیری

قطع وزیری با پهنای ۲۳ سانتیمتر و ارتفاع ۱۶.۵ سانتیمتر صحافی می گردد.

 

قطع خشتی

قطع خشتی دارای پهنا و ارتفاع یکسانی بوده و در دو اندازه مرسوم است:

خشتی کوچک: در اندازه ۱۹ × ۱۹ سانتیمتر صحافی می شود.

خشتی بزرگ: در اندازه ۲۲ × ۲۲ سانتیمتر صحافی می شود.

 

قطع رقعی

قطع رقعی با پهنای ۲۱ سانتیمتر و ارتفاع ۱۴ سانتیمتر صحافی می گردد.

 

قطع پالتویی

قطع پالتویی با پهنای ۱۹ سانتیمتر و ارتفاع ۱۰ سانتیمتر صحافی می گردد.

 

قطع جیبی

قطع جیبی با پهنای ۱۶ سانتیمتر و ارتقاع ۸ سانتیمتر صحافی می گردد.تقسیم بندی بخش داخلی کتاب از نظر نگارشی

 

– صفحه بنام خدا (می تواند با صفحه عنوان ادغام شود).

– صفحه عنوان:

عنوان کتاب (عنوان فرعی و اصلی)

مشخصات پدیدآورندگان (مولف، مترجم، گردآورنده) که گاهی به همراه موقعیت شغلی یا درجه علمی آنها می باشد.

نام ناشر

تاریخ انتشار که درج آن اختیاری است.

– صفحه شناسنامه کتاب

مشخصات فیپای کتاب (اطلاعات دقیق پدیدآورندگان، تعداد صفحات، شماره کتابشناسی ملی...)

مشخصات مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (قیمت، تیراژ، نوبت چاپ، سال چاپ...)

اطلاعات فرعی کتاب شامل صفحه آرا، گرافیست، چاپخانه...

آدرس ناشر کتاب

– صفحه تقدیم نامه که درج آن اختیاری است.

– صفحه پیشگفتار یا مقدمه: توضیح مختصری درباره کتاب یا پدیدآورندگان... (می تواند در صفحه فهرست کتاب هم لحاظ شود)

– صفحه فهرست کتاب (فصل های مختلف کتاب به ترتیب قرارگیری و شماره صفحه مربوطه)

– صفحات متن کتاب (فصل های مختلف کتاب)

– صفحات پیوست یا ضمیمه (شامل عکس ها، توضیحات اضافی...)

– صفحات واژه نامه (لغات و اصطلاحات مورد استفاده در کتاب که به ترتیب حروف الفبا مرتب شده و به شماره و فصل مربوط در کتاب ارجاع شده اند).

– صفحه منابع (برای کتب علمی، دانشگاهی، آموزشی که شامل مشخصات مجموعه کتب، مقالات، وبسایت هایی است که پدیدآورنده برای نگارش کتاب از آنها استفاده کرده است).بخش های مختلف کتاب از منظر چاپ

 

عطف کتاب: به محل اتصال برگ های کتاب (محل چسب خوردن کتاب) گفته می شود. به عبارت دیگر عطف، قطر کتاب در قسمت پشتی آن یا بخشی است که جلد از آنجا تا خورده و به برگه های کتاب می چسبد. ضخامت عطف کتاب بستگی به تعداد صفحات کتاب دارد. کتب با جلد شومیز عطف صاف دارند ولی کتب جلد گالینگور را می توان با عطف خمیده یا صاف، صحافی نمود. در کتاب های با تعداد صفحات زیاد، عطف کتاب از ضخامت مناسبی برخوردار بوده و می توان عنوان کتاب، نام پدیدآورندگان، آرم ناشر را روی آن درج نمود.

عطف کتاب

تصویری از قسمت عطف کتاب

 

انواع جلد کتاب:

‐ جلد شومیز: اگر جنس جلد كتاب از انواع مقوای گلاسه (با گرم کاغذ متفاوت) باشد، اصطلاحا به آن جلد شوميز گفته می شود. جلد شومیز متداولترین و ارزانترین نوع جلد در صحافی کتاب است. به طور نمونه کتب رمان، شعر، دانشگاهی و غیره با جلد شومیز عرضه می شوند. جهت دوام و زیبایی در جلد شومیز، قبل از صحافی و چسب خوردن، لایه ای شفاف بنام سلفون روی آن پرس می گردد. علاوه بر سلفون، گاهی اوقات جهت زیباتر شدن کتاب، یک روکش یا لفاف کاغذی (که به داخل جلد تا می خورد) ، نیز به کتاب اضافه می شود. معمولا قسمت داخلی تا خورده این روکش کاغذی حاوی توضیحی مختصر از پدیدآورنده یا موضوع کتاب است.

‐ جلد گالینگور: اگر جنس جلد کتاب از انواع مقوای سخت چند لایه یا دیگر مواد ضخیم باشد، اصطلاحا به آن، جلد گالینگور یا سخت گویند. به طور معمول کتب نفیس یا انواع فرهنگ لغات با جلد گالینگور صحافی می شوند. گاهی اوقات جهت دوام بیشتر و زیباتر شدن کتب گالینگور آنرا با یک قاب (جعبه ای زیبا که کتاب در آن قرار می گیرد) عرضه می کنند. جلد گالینگور نیز همانند جلد شومیز می تواند با روکش یا لفاف همراه باشد.

جلد گالینگور

تصویری از یک کتاب نفیس با جلد گالینگور و قاب


عطف کتاب

تصویری از یک کتاب با جلد شومیز

 

سلفون: لایه ای نازک و شفاف پلاستیک که در جلد شومیز قبل از برش و چسب کاری کتاب، روی جلد حرارت داده و پرس می شود. سلفون در دو نوع تیره و براق استفاده می شود.

حاشیه برش: سه لبه تحتانی، فوقانی و خارجی صفحات و جلد کتاب (به غیر از قسمت عطف) در هنگام صحافی جهت زیبایی، دوام بیشتر، سهولت ورق زدن کتاب، توسط دستگاه برش می خورند. پس از تعیین قطع کتاب، در طراحی جلد و صفحه آرایی چند میلیمتر بیشتر در نظر گرفته می شود تا ناحیه مناسب برش در کتاب پدید آید.

چاپ دیجیتال: برای تعداد محدود چاپ (حداکثر تا 500) جلد استفاده می شود. همانند دستگاههای تکثیر و کپی که همگی ما با آنها آشنا هستیم، دستگاههای چاپ دیجیتال نیز ساختار مشابه آنها داشته و به صورت رنگی یا تک رنگ هستند. در این نوع چاپ فایل متن صفحه آرایی شده کتاب در فرمت Acrobat Pdf و جلد کتاب در فرمت Tiff مورد نیاز می باشد. کیفیت این نوع چاپ مناسب است ولی با افزایش تیراژ چاپ، هزینه افزایش زیادی دارد.

چاپ افست یا انبوه: همانطور که از نام آن پیداست جهت چاپ کتاب در تیراژ زیاد به کار می رود. برای صرفه اقتصادی باید حداقل تیراژ 1000 تایی را در نظر بگیریم. در این نوع چاپ، فایل های صفحه آرایی و جلد کتاب به واحد لیتوگرافی تحویل داده می شود تا روی زینک حک شده و این زینک ها بعدا تحویل چاپخانه می شود تا در دستگاه چاپ قرار گیرند. کیفیت چاپ افست بالا می باشد.تمامی حقوق این وبسایت متعلق به انتشارات سخنکده می باشد. ۱۳۹۶ - 2017

بالا